Autor: Brigitte Richter (Thierbach) Hallo Oberland

Novoroční koncert byl jako barevná kytice s mnoha různými, krásnými květinami v nádherném prostředí tanečního sálu Nového zámku v Bad Lobensteinu. Nedělní odpoledne, o kterém bude mnoho návštěvníků koncertu mluvit ještě dlouho, protože Trio Karageorgiev z České republiky nadchlo publikum klasickou hudbou.

 

"Nechte duši tančit"

bylo motto jejich vystoupení. A vy byste si rádi zatančili na nádherné zvuky valčíku, které vás ve vašich představách přenesly do maďarského tanečního sálu. Bylo nám nabídnuto široké spektrum, na klavír, housle a violoncello hráli tři mladí hudebníci, kteří se s jejich nástroji pravděpodobně narodili; Byli tak dokonale zvládnutí. Něco z hudby jsem už znal a byl jsem obzvlášť potěšen, když jsem ji slyšel v této podobě. Brahms, Dvořák, Edith Piaf asi říkají něco téměř každému milovníkovi hudby. Nechci vyjmenovávat všechny skladatele; To si můžete přečíst v brožuře. Bylo to opět skvělé.

 Všechny pocity v těle byly aktivovány: od smutné, melancholické, veselé, povznesené až po šťastné. Ano, hudba tě dělá šťastným, když jí rozumíš. A všichni v hledišti vypadali šťastně, když si o přestávce povídali. K vzájemnému přípitku přišla velmi vhod sklenka šampaňského nebo džusu, kterou na Nový rok věnoval dosluhující starosta. Všude bylo slyšet přání zdraví a míru.

 Jakmile jednou přijdete na chuť klasické hudbě, nemůžete se jí nabažit, a toho jsem si znovu a znovu všiml. Souhlasíte také s tím, že bude sněžit a bouřka nebo že silnice budou kluzké. O kulturní zážitek si rozhodně nechcete nechat ujít. Ale Peter měl přehled a dal nám dobrý stav vozovky.

 Místa na cca 100 židlích jako obvykle obsadili lidé ve svátečním oblečení. Tahle pastva pro uši stála za to, dostat auto z garáže a poslechnout si hudbu tří sympatických mladých umělců.

 

   
Foto: B.Richter

Radka Karageorgiev v první části koncertu okouzlila publikum svým nádherným sopránovým hlasem. Abyste si tuto hudbu užili, nemusíte rozumět textům zpívaným například v italštině. Hudbě rozumí celý svět, bez ohledu na jazyk.  

 Neustálý potlesk a nádherný přídavek pro diváky potvrdily, že si to všichni opravdu užili. 

Hudba může vyprávět příběhy; Hudba dokáže okouzlit, rozesmát nebo potěšit. Ještě dříve ve škole, když nás mimo jiné seznámili se Smetanovou Vltavou, jsem mohl zažít hukot řeky, její peřeje nebo její tichý tok.

V takových chvílích cítím vděčnost za to, že jsme si před více než 50 lety mohli užít školní vzdělání, které nás komplexně připravilo na život a které nám dokázalo zprostředkovat umění a kulturu jako něco úžasného.

A když jsem se rozhlédl po tanečním sále na zámku Lobenstein na novoroční koncert, nebyli tam skoro žádní mladí lidé.

Pevně ​​doufám, že hudba starých skladatelů nebude nikdy zapomenuta nebo vnímána jako neaktuální. A doufám, že se vždy najdou mladí lidé, kteří budou mít zájem učit se na nástroj.

Velká poklona 3 muzikantům, kteří všem udělali nádherné odpoledne a velký dík organizátorům, kteří díky bohu neztrácejí chuť takové akce pořádat!

 

Citát: Viktor Hugo - „Hudba vyjadřuje to, co nelze říci a o čem nelze mlčet“

https://hallooberland.de/2024/01/neujahrskonzert-2024-im-neuen-schloss-in-bad-lobenstein/